Why not to give up on difficult or stuck groups?

Why not to give up on difficult or stuck groups?

The most important factor in supervision, in my mind, is TIME.
People need sometimes time to understand the information (3-5 meetings), as their thinking processes have different speeds.
Time is our very good friend in these cases.

Sometimes the problem or tension inside the organisation or team is so big and overwhelming, that people cannot see their way out. So they unconsciously create a similar atmosphere during the meeting. Silence. Nobody answers the questions. Not possible to formulate the goal. Somebody says maybe that “supervision is pointless”. etc
Their way of dealing with their tension is to OBSERVE, how the supervisor is dealing with it. (Yes, very similar to the parenting process. 🙂 )
This phenomenon is also known as the “parallel process”.

Mystery of such supervision processes, if handled properly – the tension suddenly disappears in the last half of the last meeting, and people start to talk and work.
And the miracle is born.
And they are ready!
And Your contract is over… Enjoy Your Success!

************

Miks mitte and all keeruliste või “kinni jäänud” protsesside puhul?

AJAFAKTOR!
Inimesed töötlevad infot erineva kiirusega ja mõnikord võtab ühtse infovälja loomine aega 3-5 kohtumist.

Mõnikord on organisatsiooni või meeskonna problemaatika nii pingeline või lootusetu, et inimesed ei suuda sellest ise enam välja tulla. Seega nad loovad alateadlikult supervisiooniprotsessi sama pingeolukorra. Vaikus. Keegi ei vasta Su küsimustele. Iga infokild tulev kätte vaevaga. Võib-olla mõni julgem annab tagasisidet, et supervisioon on mõttetu. Jne.
Metatasandi mõitses toimub sel ajal aga hoopis VAATLUSPROTSESS. Inimesed jälgivad ja õpivad, kuidas superviisor taolise pingega toime tuleb.
Seda fenomeni tuntakse ka “paralleelprotsessi” nime all.

Taoliste kurnavate protsessidega kaasneb aga üks müsitka, juhul kui superviisor on oma tööd professionaalselt teinud, ehk siis viimase kohtumise teises pooles toimub äkki kummaline vabanemine ja avanemine.
Ja ime on sündinud.
Ja nad on supervisiooniks “valmis” !
Ja Sinu leping lõpeb just selles kohas … Naudi oma töö viljasid!

Lisa kommentaar